badanie pantomogramem
zdrowe zęby

Na czym polega badanie pantomogramem

Pantomogram powszechnie jest kojarzony z leczeniem ortodontycznym, bowiem to lekarze ortodonci sięgają po panoramiczne zdjęcie szczęki wraz z żuchwą zdecydowanie najczęściej. Jednak potrzeba dokonania korekty wad zgryzu nie jest jedynym powodem, dla którego lekarz stomatolog wykorzysta pantomogram.

Kiedy pojawia się potrzeba robienia prześwietleń

Przy leczeniu stomatologicznym lekarze mogą wymagać od pacjentów przedstawienia aktualnego prześwietlenia. Jednak zamiast tradycyjnego zdjęcia RTG coraz częściej sięga się po pantomogram, który pokazuje nie tylko układ zębów, ale również wszystkie kości szczęki czy nawet zatoki. Jest to bardzo dokładne badanie, które pozwala na precyzyjne zbadanie problemu od podstaw i obrania odpowiedniej metody leczenia.  Pozwala to na bardziej kompleksowe zdiagnozowanie różnych problemów, w tym ustalenie potencjalnych ognisk zakażenia, zdiagnozowanie zmian próchnicowych, które przy tradycyjnej diagnozie mogą nie być zauważalne czy wykrycie nie do końca wyrżniętych zębów mądrości, które należy usunąć. Takie zdjęcie bardzo się przydaje również wtedy, gdy pacjent planuje uzupełnienie ubytków zębowych poprzez wstawianie implantów.

Pantomogram jest najdokładniejszą formą prześwietlenia. W czasie jego wykonywania organizm jest narażony na działanie promieniowania rentgenowskiego, które jest minimalne, a wykonane zdjęcia są dostępne w postaci cyfrowej. Gdzie można wykonać badanie? Jednym z rozwiązań jest profesjonalny pantomogram na Mokotowie w Warszawie w specjalistycznym salonie IMEDI.

Metody wykonywania badania pantomogramem:

  • Metoda zewnątrzustna – radiografia tradycyjna.
  • Metoda zewnątrzustna – radiografia cyfrowa.
  • Metoda wewnątrzustna – radiografia tradycyjna.

Jakie pantomogram ma wady

  • Pantomogram nie odzwierciedla rzeczywistych rozmiarów kontrolowanych tkanek. Obraz natomiast jest średnio powiększony o 15%.
  • Pantomogram jest zdjęciem cyfrowym co jest powodem, że niektóre struktury nie zostaną pokazane na zdjęciu.
  • Zdjecia pantomogramem wykonane metodą wewnątrzustną są bardziej zdeformowane.
  • Na zdjęciu nakładają się struktury. Przykładem jest fakt iż kręgosłup szyjny nakłada się na obraz siekaczy.

Dodaj komentarz