przebarwienie pod okiem
Pielęgnacja ciała Pielęgnacja twarzy Zdrowie

Usuwanie przebarwień – Skuteczne metody

Z problemem przebarwień skóry borykają się głównie kobiety. Szacuje się, że jest to problem dotykający około 30% pań po trzydziestym roku życia, oraz aż 90% po 50 roku życia.

Przyczyny przebarwień

Jaśniejsze lub ciemniejsze miejsca na skórze spowodowane są nieprawidłową pracą komórek produkujących barwnik skóry, czyli melaninę. Czasem są zbyt aktywne i produkują zbyt wiele barwnika – wtedy na skórze pojawiają się ciemniejsze plamki. Takie nieprawidłowości nasilają się przy nadmiernej ekspozycji cery na działanie promieni UV, czasem jednak problem ma podłoże genetyczne. Przyjmowanie hormonów, leków, stany zapalne oraz niektóre schorzenia także mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień.

Usuwanie przebarwień

Głównym problemem przebarwień jest fakt, że zazwyczaj występują w bardzo widocznych miejscach – na twarzy czy rękach. Brązowe plamki w kącikach nosa czy na czole z pewnością nie dodają urody, nadają twarzy wyrazu zmęczenia i odbierają cerze świeżość i blask. Dlatego warto z nimi walczyć.

Na początek warto odwiedzić dermatologa, który rozpozna rodzaj przebarwień i wskaże najlepszą drogę do walki z nimi. Wskazaniem dla zabiegu jest wysoka widoczność skaz na skórze i obniżenie komfortu psychicznego osoby nimi dotkniętej.

Inwazyjnych zabiegów usuwania przebarwień nie powinno się przeprowadzać u osób borykających się z nowotworami skóry, przyjmujących niektóre zioła i leki, chorujących na łuszczycę i stany zapalne skóry oraz w ciąży. Lekarz dermatolog z pewnością wskażę pełną listę przeciwwskazań do zabiegu.

przebarwienia na twarzy

Metody walki z przebarwianiami:

Kremy wybielające

Sprawdzają się w przypadku małych przebarwień. Te, które mają w swoim składzie kwasy owocowe i witaminę C, wykazują działanie rozjaśniające. Ponadto mogą one zawierać składniki hamujące działanie komórek produkujących melaninę.

Peelingi chemiczne

Wykorzystują następujące kwasy: trójchlorooctowy, glikolowy, azelainowy. Skóra po ich zastosowaniu jest wyraźnie gładsza, rozjaśniona i ma wyrównany koloryt. Peelingi te nie tylko złuszczają wierzchnie warstwy naskórka, ale i pobudzają te głębiej położone do produkcji nowych komórek, co prowadzi do regeneracji skóry. W przypadku przebarwień problem położony jest właśnie w dolnych warstwach skóry, toteż taki sposób działania jest jak najbardziej skuteczny.

Usuwanie przebarwień laserem

Laser firmy Palomar Medical jest bardzo skutecznym sposobem na usuwanie przebarwień. Świetnie radzi sobie też z różnego rodzaju niedoskonałościami czy bliznami. Jego światło przenika przez komórki produkujące melaninę, prowadząc do niemal całkowitej redukcji przebarwień.

Co ważne, metoda ta nie pozostawia żadnych blizn i łączy niesamowicie wysoką skuteczność z ograniczonym do minimum czasem rekonwalescencji. Zabieg może być wykonany na dowolnie wybranym obszarze skóry.

Jak przebiega zabieg?

Wykonywany w nieczuleniu jest bardziej komfortowy. Do oczyszczonej skóry przykłada się głowicę lasera frakcyjnego Lux 1540, która wprowadza pod skórę od 100 do 320 mikrowiązek światła. W ten sposób doprowadza się do kontrolowanego uszkodzenia wybranych komórek skóry. W ich miejscu pojawia się nowa, w pełni zdrowa tkanka.

Pierwsze rezultaty zabiegu można obserwować już po kilkunastu dniach. Wraz z upływającym czasem, wzrasta poprawa jakości skóry.

You may also like...

Dodaj komentarz