Zatkane pory, zaskórniki i niedoskonałości spędzają sen z powiek wielu kobietom na całym świecie. Metod na pozbycie się ich jest wiele. Większość ich wymaga zastosowania drogich zabiegów w salonie kosmetycznym. Niestety nie każda kobieta może pozwolić sobie na skorzystanie z usług kosmetyczki i próbuje w domu pozbyć się niedoskonałości z twarzy metodą mechaniczną. Większość niestety robi to źle, narażając się na podrażnienia, zaczerwienienia i blizny. Samodzielne usuwanie zaskórników nie musi być jednak szkodliwe. Wystarczy, że zabieg przeprowadzi się w odpowiedni sposób, przestrzegając poniższych zasad.
UWAGA! Osobom z cerą naczynkową nie zaleca się wykonywania zabiegów manualnego oczyszczania skóry twarzy.
Krok 1. Oczyszczanie
Z twarzy należy usunąć cały makijaż. Najlepiej sprawdzi się w tym celu mleczko oczyszczające. Dokładnie rozpuści znajdujące się na skórze zanieczyszczenia i kosmetyki.
Następnie twarz trzeba dogłębnie umyć żelem dla cery trądzikowej.
Kolejnym etapem jest usunięcie martwego naskórka. Użyj ulubionego drobnoziarnistego peelingu, masując twarz przez ok. 3 min.
Krok 2. Otwarcie porów i usunięcie zaskórników
W mniejszym rondelku sporządzamy napar z rumianku lub szałwii. Niewielką ilość wody doprowadzamy do wrzenia, następnie dodajemy do niej torebkę z ziołami i czekamy ok 2 min. by mogły się zaparzyć. Pochylamy się nad wywarem, nakrywamy głowę ręcznikiem i przez kilka min parą wodną zmiękczamy skórę twarzy. Tak przygotowana twarz jest gotowa do usuwania zaskórników. Przed wyciskaniem wągrów koniecznie trzeba umyć dokładnie ręce. Sam zabieg powinien odbywać się z użyciem czystych chusteczek higienicznych.
Krok 3. Maseczka
Po usunięciu niedoskonałości na twarz należy nałożyć odpowiednią maseczkę. Osoby z cerą suchą powinny zastosować maseczkę nawilżającą np. z aloesem, natomiast dla cery suchej najlepszą maseczką będzie ta na bazie glinki. Kosmetyku używamy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
Krok 4. Zamykanie porów
Po zmyciu maseczki twarz obmywamy kilka razy zimną wodą w celu zamknięcia porów. Skórę przemywamy tonikiem lub płynem micelarny i nakładamy cienką warstwę kremu nawilżającego.
Niestety samodzielne usuwanie zaskórników nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Często niedopatrzenie czy nieprzestrzeganie zasad higieny skutkuje wystąpieniem stanów zapalnych, a nawet blizn. Dlatego na zabieg oczyszczania twarzy najlepiej jest się wybrać do profesjonalisty, który zadba o sterylność i o komfort podczas wykonywanego zabiegu.