sekret pięknej skóry
Pielęgnacja ciała

Dermatolog – sekret pięknej skóry

Dermatolog to lekarz, który zajmuje się wszelkimi chorobami skóry, włosów i paznokci – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ponieważ problemy skórne często wynikają ze złego funkcjonowania narządów wewnętrznych, dermatolog powinien mieć wiedzę medyczną z zakresu chorób wewnętrznych, alergologii, chorób zakaźnych, reumatologii i onkologii. Podstawą skutecznego leczenia dermatologicznego jest dokładne zdefiniowanie przyczyn choroby, dlatego dobry specjalista powinien przeprowadzić precyzyjną diagnostykę, która pozwoli określić przyczyny i zaawansowanie choroby oraz podjąć skuteczną terapię.

Lekarz dermatolog musi posiadać szeroką wiedzę medyczną, gdyż zakres chorób, którymi się zajmuje, jest bardzo duży. Choroby, z jakimi należy zwracać się do dermatologa to: choroby wirusowe skóry (na przykład brodawki), zakażenia bakteryjne skóry, włosów i paznokci, choroby grzybicze, alergie skórne (między innymi atopowe zapalenie skóry oraz różnego rodzaju pokrzywki), łuszczyca, fotodermatozy, zespoły hiperkeratynizacji (związane z nadmiernym bądź nieprawidłowym rogowaceniem skóry), owrzodzenia, łysienie, trądzik i wszelkie zmiany skórne, znamiona, choroby paznokci, liszaje, nowotwory skóry i stany przedrakowe.

Dermatolodzy zajmują się także problemami i defektami kosmetycznymi, takimi jak starzenie się skóry, powikłania po trądziku, blizny, popękane naczynka i przebarwienia. W większości przypadków schorzenia te nie są zaliczane do chorób skóry, więc nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia i są wykonywane w gabinetach prywatnych.

Jak widać, piękna skóra zależy od wielu czynników. Jeśli powstają jakiekolwiek zmiany skórne, warto natychmiast skonsultować to ze specjalistą. Lista wymienionych chorób skórnych jest długa, a samodzielna diagnoza nie zawsze jest trafna. Specjalista dermatolog zadba o piękno naszej skory i szybko pozwoli pozbyć się wstydliwych problemów. Nie unikajmy wizyt w specjalistycznych gabinetach lekarskich, gdzie zawsze uzyskamy fachową pomoc.

You may also like...

Dodaj komentarz