Pomarańczowa skórka jest zmorą każdej kobiety. Nie tylko szpeci nogi, ale jest również sygnałem mówiącym o tym, że organizm nie działa prawidłowo z różnych przyczyn. Walka z cellulitem jest trudna, ale można ją wygrać. Trzeba być jednak bardzo konsekwentną i systematyczną.
Czym jest cellulit?
Cellulit inaczej zwany skórką pomarańczową jest przypadłością, która dotyka aż 90% kobiet. Objawia się nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, produktów przemiany materii lub wody na udach, ramionach lub brzuchu. Powoduje ono zakłócenia w funkcjonowaniu tkanek łącznych tkanek oraz zaburza prawidłowe krążenie krwi i chłonki. W efekcie skóra traci jędrność, a jej powierzchnia staje się pofalowana z widocznymi wgłębieniami i bruzdami.
Rodzaje pomarańczowej skórki
Cellulit może wystąpić pod różnymi postaciami, niezależnie od wieku czy wagi kobiety. Wyróżnia się dwa rodzaje tej przypadłości:
- cellulit wodny,
- cellulit tłuszczowy.
Cellulit wodny
Może dotknąć każdą kobietę. Powstaje, wtedy gdy naturalny rytm hormonalny, odpowiadający za regulację gospodarki wodno-tłuszczowej organizmu zostanie zaburzony. W jego efekcie nadmierna ilość wody, zamiast zostać wydalona z organizmu gromadzona jest w tkankach. Wodny cellulit najczęściej dotyka młode dziewczyny w wieku dojrzewania, kobiety w ciąży oraz panie w okresie przekwitania, kiedy to wahania poziomu hormonów są największe. Ten typ skórki pomarańczowej można łatwo rozpoznać. Ściskając w palcach skórę, oczom ukaże się pofałdowana, opuchnięta i napięta skóra.
Cellulit tłuszczowy
Pojawia się najczęściej u kobiet z nadwagą i z zaburzeniami przemiany materii. Charakteryzuje się tym, że ściśnięta w palcach skóra jest nie tylko pofałdowana, ale również sprawia ból. Ta forma skórki pomarańczowej jest najbardziej kłopotliwa, aby ją zwalczyć potrzebne jest zastosowanie licznych zabiegów.
Jak zwalczyć cellulit w domu?
Sposobów walki ze skórką pomarańczową jest wiele, jednak każdy z nich przyniesie wymarzone efekty tylko wtedy gdy zabiegi będą wykonywane systematycznie. Oto kilka sprawdzonych sposobów walki z cellulitem.
Peeling kawowy
Kawa w płynnej postaci niestety może prowadzić do powstania nieprzyjemnej skórki pomarańczowej na udach i innych częściach ciała. Jednak peeling z jej fusów dla problematycznych miejsc może być zbawieniem. Do fusów z kawy wystarczy dodać trochę oliwki i po kąpieli wcierać w ciało i masować przez ok. 10 min, a następnie zmyć zimną wodą. Taki zabieg należy powtarzać 2 razy w tygodniu.
Ciepło zimne prysznice
Ciało polewane na przemian zimną i ciepłą wodą staje się jędrne i lepiej ukrwione. Jeżeli w zabieg zostanie również wpleciony masaż miejsc dotkniętych cellulitem za pomocą szorstkiej gąbki, skórka pomarańczowa znacznie szybciej przestanie być kłopotliwa. Dzięki temu zabiegowi krew zacznie szybciej krążyć, usuwając z organizmu toksyny i wygładzając skórę.
Odpowiednia dieta
Duża ilość soli w diecie oraz przetworzona żywność są najlepszymi przyjaciółmi cellulitu. Aby się go pozbyć, wystarczy wyeliminować ze swojego menu przetworzone, niezdrowe produkty i sól, a na ich miejsce wprowadzić warzywa, owoce, chude ryby, ciemne pieczywo, kiełki oraz kasze. Odpowiednio zbilansowana dieta poprawi nie tylko kondycję skóry, ale również samopoczucie. Obowiązkowym owocem, którego nie może zabraknąć w walce z cellulitem, jest grejpfrut. W każdej postaci ma zbawienny wpływ na organizm. Zarówno częste spożywanie jego miąższu, jak i masaż nim pomaga zwalczać nawet najbardziej zaawansowaną skórkę pomarańczową.
Walkę z cellulitem najlepiej rozpocząć od środka, stosując odpowiednią dietę. Dopiero ona połączona z odpowiednimi domowymi zabiegami na skórę może sprawić, że pozbycie się pomarańczowej skórki nie będzie sprawiało problemów. Do lata zostało niewiele czasu. Jeżeli chcecie pochwalić się nogami o nienagannym wyglądzie, bez śladów cellulitu wiosna jest idealnym momentem na rozpoczęcie walki z największą zmorą kobiecych ud i pośladków.